שלום לכולם,

השבוע ממשיכים בסדרת הכתבות שלנו שנכנסת ל"מאחורי הקלעים" של תכניות ה-MBA המובילות בעולם,

והשבוע נתמקד ב-Haas, ביה"ס למנהל עסקים של אוניברסיטת Berkeley בקליפורניה.

 

נעם נישרי, המסיים בימים אלו את השנה הראשונה שלו ב-Haas MBA, משתף אותנו בחוויה שלו:

 

מה מיוחד בביה"ס שלך? במה הוא שונה מאחרים?

היתרונות המרכזיים של Haas הם המיקום של בית הספר, האקסקלוסיביות וגודל הכיתה. המיקום שלו באזור המפרץ, ביתן של רוב חברות הטכנולוגיה, מאפשר לסטודנטים לפגוש וליצור קשרים עם חברות טכנולוגיה רבות ולהתראיין אצלן ללא צורך בטיסות. בנוסף, העובדה שיותר מ-70% מבוגרי ביה"ס נשארים לעבוד באזור המפרץ מאפשרת לסטודנטים לנצל את הנטוורק מבחינה חברתית ומקצועית. מבחינת האקסקלוסיביות, האס הוא אחד משני בתי ספר (ביחד עם סטנפורד) מובילים שנמצאים בלב תעשיית הטכנולוגיה, ולכן התחרות על המשרות הטובות ביותר אינה קשה כמו בחוף המזרחי שם נמצאים בתי ספר רבים. גם גודל הכיתה הוא גורם חשוב – כיתה קטנה (250 סטודנטים, בהשוואה ל-935 בהרוורד ו-860 בוורטון) יוצרת קהילה קטנה ואינטימית עם קשרים מצוינים בין הסטודנטים.

האם התרחשו שינויים בביה"ס שלך לאחרונה? שינויים בתהליך הקבלה?

השנה (מחזור 2019) הגדילו את הכיתה מ-250 ל-270. עדיין מדובר בכיתה קטנה אך ישנם עוד 20 מקומות. בנוסף, האס בנו בניין חדש ויפה בקמפוס שייכנס לשימוש בסמסטר הבא, ואמור להקפיץ את ביה"ס כמה מקומות בדירוגים (כרגע מדורג במקום השביעי ב (U.S News מאחר והמתקנים של ביה"ס משפיעים על הציון הכללי שלו בדירוג.

מה אתה יכול לספר על האוירה בביה"ס? היחסים בין הסטודנטים, בינם לבין המרצים? מה אתה עושה בזמנך הפנוי?

האווירה בביה"ס מאוד חברתית וחברותית. מתקיימים אירועים חברתיים כמעט בכל יום (יציאה לברים, ימי הולדת, יציאה לסרטים, שיעורי סלסה וכו'). בנוסף, ישנם אירועים מקצועיים רבים – תחרויות קייס, מסעות חברה, אירועי נטוורקינג וכו'. יש גם פעילויות רבות של המועדונים. באופן אישי, חוץ ממטלות הלימודים וחיפוש העבודה, אני משתתף במועדון הטכנולוגיה והתפקיד שלי הוא לארגן את אתגר הטכנולוגיה השנתי, שהינו תחרות קייס בהשתתפות בתי ספר מובילים בארה"ב. השנה אנחנו נקיים את התחרות בשיתוף עם פורד והיא תעסוק בכלי רכב אוטונומיים עתידיים. פעילויות כאלו הן חלק חשוב מהקהילה של Haas.

מה אתה יכול לספר על האזור והעיר?

ברקלי זו עיר שמאוכלסת בעיקר בסטודנטים, בזכות כמעט 40,000 סטודנטים ואנשי צוות מהאוניברסיטה. העיר מרגישה כמו פרבר צעיר ותוסס עם מגוון עשיר של בארים ומסעדות. סן פרנסיסקו נמצאת במרחק 20 דקות ברכבת והמפרץ הדרומי, ביתן של פייסבוק וגוגל, נמצא במרחק של 40 דקות.

מה אתה יכול לספר על אפשרויות העבודה ומציאת התמחות קיץ עבור סטודנטים בביה"ס שלך? האם משרד ההשמה של ביה"ס מסייע? האם המותג של ביה"ס נותן לך יתרון בתהליך הגיוס? האם ישנן חברות ספציפיות שמגייסות בביה"ס שלך?

בכנות, זו אחת הנקודות החזקות של האס. ישנן חברות רבות שמגייסות סטודנטים מ-Haas והזדמנויות תעסוקה קיימות כל הזמן. אני זומנתי לראיונות כמעט ע"י כל החברות שרציתי, בלי שהייתי צריך לעשות הרבה נטוורקינג, וזאת הודות למותג החזק של Haas והמוניטין שלו. באופן טבעי, חברות הטכנולוגיה הן המגייסות הבולטות כאן, כגון אמזון, פייסבוק וגוגל, כאשר גם חברות סטארט-אפ קטנות מסן פרנסיסקו מאוד פופולריות כאן. בנוסף לכך, וכמו בתוכניות MBA אחרות, ישנם סטודנטים רבים שבוחרים במסלול קריירה של בנקאות או יעוץ.


אילו מועמדים ביה"ס מחפש? מי יהנה במיוחד בביה"ס? מי יתאים לביה"ס?

Haas מאוד רציניים לגבי ארבעת העקרונות שלהם, והם מחפשים מועמדים שעונים על העקרונות הללו. לפני שבאתי לכאן חשבתי שזה בית ספר כמו כל בתי הספר, ושיש צורך להדגיש מילות מפתח כלליות וקלישאות, אבל אני יכול להבטיח לכם שהם מתייחסים לכך מאוד ברצינות. חשוב מאוד להדגיש את העקרונות של ביה"ס באפליקיישן שלכם. לאחר שהכרתי את חבריי לכיתה, אני יכול להעיד שכמעט כל הסטודנטים כאן מגלמים את העקרונות הללו.

נעם יקיים מפגש בלתי פורמלי למועמדים המתעניינים ב-Haas ב-4-5 ליוני, לפרטים נוספים:  noam_nishry@mba.berkeley.edu