תהליך ההרשמה ללימודי MBA בחו"ל – מידע בסיסי 

MBA הוא תואר שני במנהל עסקים. לימודי מנהל העסקים החלו להתפתח לפני כ-110 שנים בארה"ב. וורטון, ביה"ס הראשון בעולם למנהל עסקים אשר נוסד בשנת 1881, הוקם מתוך מטרה להפוך את תחום מנהל העסקים למדעי ושיטתי יותר, ולסייע למנהלים לבסס את החלטותיהם על מחקר מעמיק.

הקונספט של וורטון התפתח במהרה, וכיום ישנן בעולם מעל 5000 תוכניות MBA, מתוכן כ-3000 בארה"ב וכ-15 בישראל. תוכניות אלה מתמקדות בעיקר בארבעה תחומי לימוד:

ניהול (התנהגות אירגונית, אסטרטגיה, משאבי אנוש)
שיווק
מימון
תפעול (לוגיסטיקה, מערכות מידע ועוד)

הלימודים מתחילים בד"כ בחודש ספטמבר. במספר מצומצם של תוכניות (למשל INSEAD, Columbia, IMD, HEC, York) ישנו גם מחזור המתחיל בחודש ינואר.
ללימודים המתחילים בספטמבר, ניתן בד"כ להגיש אפליקיישן החל מחודש אוגוסט (יותר משנה לפני תחילת הלימודים) ועד חודש מרץ. בד"כ ההרשמה נערכת בסבבים.
עפ"י תוצאות השנים האחרונות, מומלץ להגיש אפליקיישן במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר ("הסבב הראשון"). במיעוטם של המקרים היה יתרון ל-"סבב השני" (נובמבר-תחילת ינואר).
סיכויי הקבלה ב-"סבב האחרון" (שהינו בד"כ הסבב שלישי, ולעיתים הרביעי) בד"כ משמעותית נמוכים יותר. אצל מרבית תוכניות ה-MBA הסבב האחרון מתחיל בנקודה כלשהי בינואר ומסתיים בנקודה כלשהי במרץ.
עם זאת, גם בין אמצע ינואר לחודש יולי ישנם סבבי הרשמה שאינם אחרונים. ראה:
https://aringo.co.il/lowseasondeadlines/

ללימודים המתחילים בינואר, ההרשמה בד"כ נפתחת בחודש מרץ ונמשכת עד חודש יולי, אולם סיכויי הקבלה עשויים לקטון ככל שעובר הזמן. מומלץ להגיש את הבקשה מוקדם ככל האפשר.

הדבר משתנה בין אוניברסיטאות. באופן כללי, ראשי ועדות הקבלה נוהגים לומר כי הציונים פחות חשובים מאשר "מיהו האדם שמאחורי הבקשה". להערכתנו, ציוני התואר הראשון מהווים כ- 20% משיקולי הקבלה.
האפליקיישן הוא הבקשה שתגיש לאוניברסיטה כדי להתקבל ללימודי MBA בחו"ל. באפליקיישן אתה מציג את מועמדותך ללימודי MBA בחו"ל.
מרבית המועמדים פונים לארבע עד שש תוכניות.
כדאי לפנות לארינגו מוקדם ככל האפשר:
אם החלטנו לתמוך במועמדותך, הרי שלהערכתנו, עם חיבורי הרשמה חזקים, הינך מועמד רלוונטי ל-Top 10, או הינך מועמד רלוונטי לתוכניות שציינת.
בנוסף, אנשים מזמינים מקום שנים מראש והמקומות מתמלאים.

לגבי תאריך תחילת העבודה: בדרך כלל, ללימודים המתחילים בחודש ספטמבר המועמדים מתחילים בתהליך בחודשים ינואר עד יולי (20 עד 14 חודשים לפני תחילת הלימודים).
הסטורית, שעורי ההתקבלות הם מקסימליים בקרב המועמדים המתחילים את התהליך מוקדם יחסית.

בדרך כלל, ללימודים המתחילים בחודש ינואר המועמדים מתחילים בתהליך בחודשים אוגוסט עד פברואר (17 עד 11 חודשים לפני תחילת הלימודים).

גם אם תפנה אלינו בלוח זמנים קצר יותר ייתכן שנוכל לעזור, אך ייתכן כי איכות האפליקיישן שלך לא תהיה כזו של אפליקיישן שהוכן בלוח זמנים מלא.

בד"כ ניתן לשפר את האפליקיישן (להגיש מחדש) אחת לשנה.

מומלץ שתעשה את מבחן ה-®GMAT הראשון שלך מוקדם ככל האפשר (אפילו 2-3 שנים לפני הגשת הבקשה) כדי שיהיה לך זמן לשפר אם יהיה צורך, וכדי שתוכל להתמקד בהכנת מועמדותך. תוצאות המבחן תקפות לחמש שנים. במידה ותיבחן מספר פעמים, רוב בתי הספר יתחשבו בציון הגבוה ביותר שהשגת.
חשוב לציין כי מספר בתי ספר מקבלים את מבחן ה-GRE כתחליף ל-GMAT (פרטים ניתן למצוא בעמודי התוכניות המובילות באתרנו, בסעיף "דרישות מיוחדות" בתחתית כל עמוד).

לדוגמא, אם היית חושב על תחילת לימודים בספטמבר 2019 אזי כדאי היה לך להרשם לקורס ה-GMAT במהלך ספטמבר-דצמבר 2017 כדי שתוכל לסיים את הקורס ולעשות את הבחינה עד אפריל 2018.

מומלץ שתתחיל בתהליך הכנת האפליקיישן (קורות חיים, המלצות, חיבורים) כ-19 חודשים לפני תחילת הלימודים.
בד"כ ניתן לשפר את האפליקיישן (להגיש מחדש) אחת לשנה.

רוב בתי הספר למנהל עסקים דורשים ממועמדים ששפת האם שלהם אינה אנגלית ולא עשו את התואר הראשון במוסד ששפת ההוראה בו היא אנגלית להוכיח את שליטתם באנגלית, וזאת באמצעות מבחן ה-TOEFL (ותחליפיו, כגון IELTS, TOEIC וכו'). תוצאות מבחן ה-TOEFL תקפות לשנתיים.
חלק מבתי הספר אף מציבים ציון מינימום למבחן ה-TOEFL שעל המועמד לעבור (פרטים ניתן למצוא בעמודי התוכניות המובילות באתרנו, בסעיף "דרישות מיוחדות" בתחתית כל עמוד).
ועדת הקבלה שוקלת בעיקר את איכות הרקע התעסוקתי (ו/או התנדבותי) שלך, את איכות חיבורי ההרשמה שלך, את ציוני התואר הראשון, את ציון ה-GMAT, את הראיון ואת איכות ההמלצות שלך.
בד"כ נדרש ניסיון עבודה של לפחות שנתיים (למתקבלים יש בד"כ בממוצע כ-4 שנות נסיון). הרקע הצבאי שלך נחשב בד"כ לניסיון עבודה. יש גם המתקבלים ללא נסיון עבודה אזרחי/צבאי אם כי הקבלה קשה יותר.
בד"כ מגישים הישראלים את הבקשה שנה עד ארבע שנים לאחר סיום התואר הראשון. עם זאת, ניתן להגיש את הבקשה לקראת סוף התואר הראשון או מייד לאחריו. במקרה כזה, הנסיון הצבאי שלך, הפעילות/עבודה תוך כדי לימודי התואר הראשון וציוני התואר ישחקו תפקיד מרכזי. אם נתונים אלה חזקים, תוכל להתקבל גם לתוכניות ה-MBA המבוקשות ביותר בסמוך לסיום התואר הראשון. אם נתונים אלה לא כל-כך חזקים, תוכל לחזק את מועמדותך ע"י תקופת עבודה "מרשימה" ומוצלחת של שנה או מספר שנים לאחר התואר הראשון.
פעילות קהילתית/ציבורית/פוליטית תעזור לך להתקבל. אם פעילות כזו נעשית:
1. בתפקיד ניהולי, או
2. דרך הבחרות לתפקיד, או
3. אם מדובר בפרויקט מצליח שהינו יוזמה שלך, או
4. אם הפעילות תאפשר לך לקבל המלצה מבכיר (למשל: סגן שר) אשר פיקח על עבודתך
אזי פעילות שכזו תהיה בעלת ערך משמעותי במיוחד מבחינת המועמדות שלך.

עם זאת, רבים מתקבלים לתוכניות MBA מובילות ללא רקע התנדבותי/קהילתי/ציבורי (או עם רקע מועט בתחומים אלה) – בזכות נקודות חוזק בשאר שיקולי הקבלה.

שים לב: כניסה לפעילות התנדבותית "ייצוגית" לקראת ולצורך הגשת הבקשות עשויה (תלוי בהקשר) להוות חרב פיפיות ולהקשות על מועמדותך.

בארה"ב לבדה יש כ-3000 תוכניות MBA, כאשר חלק מן התוכניות המובילות בארה"ב משתייכות למה שנקרא Ivy League ("ליגת הקיסוס"). רשימת התוכניות המובילות בעולם משתנה משנה לשנה. עם זאת, מדובר בד"כ בתוכניות הבאות:

MBA בארה"ב: Harvard, Stanford, Wharton, Chicago, Kellogg, MIT, NYU, Columbia, מישיגן, דיוק, קורנל, דרדן, טאק, ברקלי, ייל, אנדרסון, מרשל, UNC, קרנגי-מלון ואינדיאנה. 3 התוכניות המובילות הן הרוורד, סטנפורד ו-וורטון. ה-M7 הן הרוורד, סטנפורד, וורטון, שיקגו, קולומביה, קלוג ו-MIT. הטופ-10 יכול לכלול גם את ברקלי, טאק ודרדן/ייל/דיוק.

MBA בקנדה: רוטמן, ווסטרן אונטריו, יורק, מקגיל.

MBA באירופה:

צרפת: INSEAD, HEC.
שוייץ: IMD. הולנד: רוטרדם.
ספרד: IESE, IE, ESADE
בריטניה: לונדון ביזנס סקול, אוקספורד, קיימברידג', מנצ'סטר, קרנפילד, וורוויק.
איטליה: בוקוני.

כל אוניברסיטה דורשת כחלק מחומר ההרשמה הכנת 3-6 חיבורים על-פי רשימת הנושאים שבאפליקיישן (למה תרצה ללמוד MBA? למה אצלנו? מה מייחד אותך כמועמד? ועוד).

אם תשוחח עם בוגרי MBA בתוכניות המובילות, תשמע בוודאי לא אחת:

"החיבורים הם החלק החשוב ביותר במועמדות שלך".

הגישה של רבות מועדות הקבלה בנוגע לשירותי עריכת חיבורים הוזכרה בראיון ב- ”Business Week" עם אלכס בראון, Associate Director לשעבר של ועדת הקבלה ב-Wharton:

שאלה: מה הגישה של וורטון כלפי אנשים המשלמים… על העסקת יועץ להכנת הבקשות?

תשובה: "החשוב הוא להציג את מי שאתה, את הדברים החשובים לך, ומה ההגיון מאחורי זה… אם אתה יכול להעביר את המסר הזה טוב יותר באמצעות תשלום לעזרה מקצועית, אז השירות יכול להיות מועיל עבורך… אנו תמיד מעודדים את המועמדים שלנו לתת לאנשים אחרים לקרוא את החיבורים שלהם, בין אם הם שירות מקצועי, חברים ועמיתים, מועמדים או אנשים במעמד דומה, ולבקש מהם להעריך את התכנים".

לא. עם זאת, כדי ליצור חיבורים אפקטיביים מומלץ שתתחיל לעבוד עימנו לפני שהתחלת לכתוב.

מדוע לא?

א. כיוון שהחיבורים שלך יהיו חזקים יותר אם ננחה אותך כיצד לכתוב אותם ואז נערוך אותם יחד איתך: התוכן יהיה אישי
יותר, ייחודי יותר ואפקטיבי יותר.

ב. כיוון שאנו רוצים להמשיך לשמור על יחסי עבודה טובים עם ועדות הקבלה בבתי הספר המובילים למנהל עסקים.

ג. כיוון שאם נכתוב חיבורים עבורך ועבור אחרים, החיבורים שלך יהיו דומים לאלו של ישראלים אחרים.

Admissions Process Basics

אוניברסיטת הרווארד

חושבים על הרשמה ל - TOP 10 MBA?

ארינגו יכולה לעזור לך להגשים חלום!

האם ארינגו באמת יכולה לשפר את סיכוייך?

התוצאות שלנו מדברות בעד עצמן