השוואה בין MBA בארץ ל-MBA בחו"ל – לימודי מנהל עסקים בישראל ובחו"ל

למרות העובדה שבדירוגים החשובים של תוכניות ה-MBA המובילות בעולם (למשל, הדירוג של ה- Financial Times), לא כלולות תוכניות MBA ישראליות בין 100 התוכניות המובילות בעולם, ישנן בישראל מספר תוכניות MBA טובות. התוכניות באוניברסיטאות הגדולות כגון MBA באוניברסיטת תל אביב, MBA באוניברסיטת בר אילן, MBA באוניברסיטת בן גוריון, MBA בטכניון, MBA במרכז הבינתחומי, MBA במכללה למנהל וכו' בהחלט יכולות להספיק לישראלים המעוניינים לפתח לעצמם קריירה בארץ ולהתקדם בשדרת הניהול של חברות גדולות במשק הישראלי.

מרבית התוכניות בחו"ל כוללות שבוע לימודים מלא, בניגוד לרוב התוכניות הישראליות שמותאמות לאנשי קריירה שממשיכים לעבוד בזמן הלימודים. לכן לרוב בלתי אפשרי לעבוד ולהתפרנס. בחלק מהמוסדות ניתנות מלגות, חלקיות או מלאות, אך הרבה יותר קשה לקבלן בעשר האוניברסיטאות המובילות. מה גם שאת הפרטים על אודות המלגה מקבלים בדרך כלל רק לאחר הקבלה ללימודים. לפעמים המלגה ניתנת רק בחתימת ערב אמריקאי, דרישה שלרבים קשה לעמוד בה. האוניברסיטאות והמכללות הישראליות מציגות מגוון תוכניות MBA, שמשתנות ומתפתחות משנה לשנה. רוב המוסדות מאפשרים לימודים בימים מרוכזים כדי לאפשר לתלמידים להמשיך לעבוד ומציעים גם תוכניות ניהול יוקרתיות, שמיועדות לבעלי ניסיון ניהולי. יותר ויותר תוכניות מתגאות בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות בחו"ל, שכולל נסיעות לימודים, חילופי סטודנטים, חילופי מרצים ופרויקטים משותפים. שכר הלימוד נע על קשת רחבה של סכומים, החל מכ-30,000 שקלים לתואר בתוכנית סטנדרטית ועד קרוב ל-100,000 שקל לתוכניות מנהלים מיוחדות. לעיתים יש להוסיף לכך את עלות הנסיעות לחו"ל במסגרת התוכנית. מבחינה אקדמית ערך התואר זהה. רמת הקורסים בישראל זהה לאלה של כל בתי הספר המובילים בעולם, וכך גם איכות המרצים, אך ישנם הבדלים בנושאי הלימוד וב"קייסים" – בארץ לומדים מה קורה בכלכלה הישראלית, ואילו בארצות הברית לומדים על החברות האמריקאיות, שזה עולם אחר לגמרי. ה-MBA בישראל נותן למנהלים אפשרות קידום מאוד יפה בשוק הניהול הישראלי ומחבר אותם לתעשייה הישראלית.

לעומת התוכניות בארץ, לימודי MBA בבתי הספר למנהל עסקים המובילים בעולם – כגון הרוורד, סטנפורד, וורטון, שיקגו בות', קלוג, MIT, ברקלי, קולומביה – פותחים בפניך אפשרויות תעסוקה ניהוליות בחו"ל בקרב החברות המובילות בעולם. הקבלה לתואר MBA בארה"ב, למשל, כוללת גם רשיון לעבודה לאחר הלימודים. זוהי סיבה מרכזית לכך שמועמדים רבים פונים לתוכניות המובילות בארה"ב. לימודי MBA בתוכניות המובילות בעולם למעשה פותחים בפניך את האפשרות לעבוד גם בקרב חברות קטנות יותר, המובילות או המלהיבות בעולם בתחומן, החל מחברות ביוטכנולוגיה מובילות, דרך חברות נדל"ן מובילות וכלה בקרנות השקעה, גידור והון סיכון המובילות בתחומן. חברות מובילות בעולם מגייסות, בקמפוס עצמו, את בוגרי התוכניות המובילות בעולם למסלולי ניהול בחו"ל. בארצות הברית קיים מנגנון למציאת עבודה לבוגרים, שמספק גישה לשוק העבודה האמריקאי, וזו אפשרות שלא ניתנת בישראל.

יתרונות נוספים של לימודי MBA בחו"ל הם שהלימודים נועדו להכשיר אותך לעבוד בקרב חברות "דוברות אנגלית" ובתרבות אמריקאית (או אירופאית), וכן העובדה שלימודי MBA בתוכנית מובילה בחו"ל מכניסים אותך ל"רשת של קשרים" עם סטודנטים ובוגרים מכל העולם אשר תסייע לך להצליח בתפקיד ניהולי בחברות מובילות בעולם.

בנוסף, לימודי MBA בבתי הספר למנהל עסקים המובילים בעולם נחשבים ל"חוויה של פעם בחיים". בוגרי התוכניות מסבירים לעיתים קרובות כי מעבר לשיפור האנגלית ולשיפור היכולת לעבוד ולחיות בסביבה לא-ישראלית, מדובר בשנתיים אינטנסיביות, בלתי נשכחות, עם "הטובים והמבריקים" של הזירה העסקית מהעולם כולו, שנתיים שבמהלכן תבנה יחסים "לכל החיים" עם אותם חברים ללימודים. השילוב של חויה בינלאומית, גירוי אינטלקטואלי והרחבת האופקים ביחד עם השכר הצפוי לבוגרי תוכנית מובילה בחו"ל מהווים יתרון משמעותי ללימודי MBA בחו"ל.

מעוניין להתניע את תהליך הקבלה שלך?

תאם שיחת ייעוץ ראשונית (ללא תשלום)

סיכויים, לוחות זמנים, ואיך להתחיל לקדם את מועמדותך

רוצה לבדוק את סיכויי הקבלה שלך?

בדוק את סיכוייך עם מחשבון סיכויי הקבלה של ארינגו

הרוורד ביזנס סקול

הרוורד ביזנס סקול

אוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן גוריון

MIT

MIT Sloan

אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב