“דיקן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת ת”א… מתפנה לחשבון נפש מרחיק לכת שעיקרו המלצה למתכננים ללמוד מינהל עסקים לתואר שני להעדיף את אחד מ-20 בתי הספר הטובים בארה”ב על פני לימודים בארץ”. (דה מרקר)

“פרופ’ צבי פירן, דיקן בית-הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית, על הדו”ח העגום בנוגע למצב בתי-הספר למינהל עסקים בישראל: “הסגל בארץ מבוגר. יש לנו עתודה צעירה מהמעולות בעולם, אך כולה בחו”ל”.

“ראשי בתי הספר למנהל עסקים באוניברסיטאות תוקפים את פרסום מסקנות הוועדה הבינלאומית, שמתחה ביקורת על רמת לימודי מנהל עסקים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל”. (גלובס)

“לאחר כמה שנים שחונות, שבו המשכורות של בוגרי MBA לצמוח בארה”ב, במיוחד בוגרי בתי הספר היוקרתיים. בוגרי הרווארד, למשל, זוכים לשכר שנתי התחלתי ממוצע של 174 אלף דולר”. (גלובס)

“יותר ישראלים עוברים ללמוד מנהל עסקים בחו”ל”(המהדורה המרכזית, חדשות ערוץ 2)

בדירוגים החשובים בעולם של תוכניות ה-MBA המובילות (למשל, הדירוג של ה- Financial Times), לא כלולות תוכניות MBA ישראליות בין 100 התוכניות המובילות בעולם.

בוגרי תוכניות ה-MBA המובילות בעולם אשר עובדים בחו”ל לאחר הלימודים משתכרים בממוצע, להערכתנו, שכר נטו הגבוה פי שלושה עד ארבעה משכרם הממוצע של בוגרי תוכניות MBA בארץ, פער שהולך ומתרחב לאחר מספר שנות נסיון.

סקר של GMAC ב-2011 מצא כי הרוב הגדול של בוגרי ה-MBA מייחסים ערך רב לתואר ומעריכים כי לא היו יכולים למצוא את העבודה שלהם בלעדיו, וכי ללא ספק היו עושים אותו שוב בדיעבד. 93% מבוגרי 2011 טענו כי העבודה שמצאו לאחר התואר היא בדיוק מה שחיפשו, ו-82% מבוגרי 2011 אמרו שהשכר שלהם תאם את הציפיות שלהם או עלה עליהן. מבחינת התשואה להשקעה, הבוגרים הצליחו להחזיר שליש מההשקעה הכלכלית בתואר במהלך השנה הראשונה לאחר סיומו, ואת ההשקעה כולה במהלך 4 השנים לאחר סיום התואר. לאחר 10 שנים הבוגרים הכפילו את התשואה להשקעה שלהם. הבוגרים שהשתתפו בסקר דיווחו על משכורת חציונית של 95,000 דולר ו-18,123 דולר בממוצע של תוספות ובונוסים.
דירוג התוכניות המובילות בארה”ב של “פורבס” לשנת 2015 מראה כי השכר הממוצע של בוגרי עשר התוכניות המובילות ב-2014 עמד על 201,000 דולר בשנה, שהם פי 2.5 עד פי 3 משכרם לפני ה-MBA.

בין בוגרי ה-MBA בחו”ל אישים כמו ג’ורג בוש הבן (הרוורד), קופי אנאן (MIT), בנימין נתניהו (MIT) וראשיהם של רבים מ- 500 התאגידים הגדולים בעולם.

לימודי MBA בבתי הספר למנהל עסקים המובילים בעולם פותחים בפניך אפשרויות תעסוקה ניהוליות בחו”ל בקרב החברות המובילות בעולם. הקבלה לתואר MBA בארה”ב, למשל, כוללת גם רשיון לעבודה לאחר הלימודים. זוהי סיבה מרכזית לכך שמועמדים רבים פונים לתוכניות המובילות בארה”ב, ובפרט אלו באוניברסיטאות המשתייכות ל- Ivy League (“ליגת הקיסוס”). בין החברות המגייסות סטודנטים ל-MBA בקמפוסים של 50 התוכניות המובילות בעולם:

  • חברות ייעוץ אסטרטגי מובילות בעולם, כגון: McKinsey, BCG, Bain, Booz Allen, Mercer, AT Kearney, Marakon
  • בנקי השקעות מובילים בוול סטריט, כגון: Goldman Sachs, Morgan Stanely, JP Morgan, Lehman Brothers
  • חברות פיננסים מובילות, כגון: Citibank, American Express, GE Capital, Mastercard
  • חברות תעשייה, מוצרי צריכה והיי-טק מובילות, כגון: General Electric, Amazon, IBM, Google, Microsoft, Gillette, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive

לימודי MBA בתוכניות המובילות בעולם למעשה פותחים בפניך את האפשרות לעבוד גם בקרב חברות קטנות יותר, המובילות או המלהיבות בעולם בתחומן, החל מחברות ביוטכנולוגיה מובילות, דרך חברות נדל”ן מובילות וכלה בקרנות השקעה, גידור והון סיכון המובילות בתחומן.

כן. ישראלים לא מעטים למדו MBA בחו”ל על מילגה מלאה. אחרים זוכים למלגות חלקיות, ורבים לוקחים הלוואות דרך האוניברסיטה על מנת לממן את הלימודים.
המלגות ניתנות בעיקר על סמך הישגי העבר ופוטנציאל להצלחה בעתיד, ותדע עליהן בד”כ רק לאחר שהתקבלת ללימודים.

ההלוואות ניתנות בד”כ ע”י האוניברסיטה לכל מי שהתקבל ללימודי ה-MBA בתוכנית מובילה. לעיתים נדרשת חתימה של ערב אמריקאי לצורך קבלת ההלוואה.

יצויין כי קל יותר לקבל את המלגות באוניברסיטאות המדורגות במקומות 10-30 בארה”ב ובאירופה מאשר בטופ-10.

א. לימודי MBA בחו”ל נועדו להכשיר אותך לעבוד בקרב חברות “דוברות אנגלית” ובתרבות אמריקאית (או אירופאית).

ב. לימודי MBA בתוכנית מובילה בחו”ל מכניסים אותך ל”רשת של קשרים” עם סטודנטים ובוגרים מכל העולם אשר תסייע לך להצליח בתפקיד ניהולי בחברות מובילות בעולם.

ג. חברות מובילות בעולם מגייסות, בקמפוס עצמו, את בוגרי התוכניות המובילות בעולם למסלולי ניהול בחו”ל.

בנוסף, לימודי MBA בבתי הספר למנהל עסקים המובילים בעולם נחשבים ל”חוויה של פעם בחיים”. בוגרי התוכניות מסבירים לעיתים קרובות כי מעבר לשיפור האנגלית ולשיפור היכולת לעבוד ולחיות בסביבה לא-ישראלית, מדובר בשנתיים אינטנסיביות, בלתי נשכחות, עם “הטובים והמבריקים” של הזירה העסקית מהעולם כולו, שנתיים שבמהלכן תבנה יחסים “לכל החיים” עם אותם חברים ללימודים.

כמו בכל מוצר יוקרה, החסרון העיקרי של תוכניות ה-MBA המובילות בעולם הוא העלות. שכר הלימוד לשנה עומד על 50-55 אלף דולר, ומעבר לכך ישנן עלויות מחיה, אוכל, שכר דירה וכו’. תוכניות השנתיים (ארה”ב בד”כ) עולות בד”כ יותר מפי אחת וחצי מתוכניות השנה (אירופה בד”כ) בשל אורך הזמן הכפול.

בנוסף, הלימודים דורשים יציאה מהארץ למספר שנים, שמשמעותה התרחקות מהמשפחה ומ”רשת הקשרים המקצועית” שבארץ לתקופה זו.