קצת על ראיונות הקבלה לתוכניות ה- MBA המובילות בעולם

לאחר הסינון הראשוני של המועמדים, מרבית בתי הספר המובילים למנהל עסקים מזמינים מועמדים ל"שלב השני" של תהליך הקבלה – ראיון הקבלה. בדרך כלל, כ-30%-50% מהמועמדים מוזמנים לראיון. אולם, כמה בתי-ספר כמו Kellogg מראיינים את כל המועמדים קודם להגשת המועמדות, כחלק אינטגרלי מתהליך הקבלה.

בדרך כלל, המועמד יכול לבחור בין ראיון בקמפוס (on-campus) או מחוצה לו (off-campus). אם הראיון נערך בקמפוס, המראיין יכול להיות חבר צוות של ועדת הקבלה (למשל ב-Cornell) או סטודנט (כמו ב- Wharton לדוגמא). ראיון מחוץ לקמפוס לרוב נערך על-ידי בוגר (alumnus).

לראיונות הנערכים בקמפוס ולראיונות הנערכים על-ידי חברי צוות לא-ישראלים של ועדת הקבלה, מומלץ – ולעיתים קרובות נדרש – לבוא בלבוש עסקי (business attire). לבוש עסקי כולל חליפה, עניבה ונעליים שחורות הולמות (dress shoes – בעלות סוליה דקה, ועימן גרביים שחורים). למעשה, ראיון הקבלה ל-MBA גורם למועמדים ישראליים רבים לקנות את החליפה הראשונה שלהם!

לבוש business casual הוא, לעיתים קרובות, המתאים ביותר לראיונות עם בוגרים ישראלים הנערכים בישראל. לבוש כזה כולל לרוב מכנסי חאקי, חולצת כפתורים, נעליים שחורות וגרביים שחורים. בחורף, אפשר להוסיף סוודר מעל לחולצה. ישנם מועמדים שמעדיפים להוסיף עניבה ו/או ג’קט לראיונות אלה. במירב המקרים זה “עובר” מצויין, אך קח בחשבון כי ייתכן שחלק קטן מהמראיינים הישראלים יראה בכך לבוש רשמי מדי.

הכנה טובה היא המפתח להצלחה בראיון הקבלה. מומלץ להיעזר בקבוצות דיון, בסטודנטים, בבוגרים, בספרים וביועצי קבלה כדי ללמוד כמה שיותר על השיטות והגישה של בית-הספר לראיונות.

ארינגו מציעה שירות מקצועי בהכנה לראיונות, המבוסס על איסוף שיטתי של שאלות אשר שאל אותו המראיין בראיונות קודמים ועל תרגול סימולציות של ראיון. כדי להתניע את התהליך, מלא את הטופס לבקשת פרטים.

ועדת הקבלה מאפשרת למראיינים להפעיל שיקול דעת ניכר בנוגע לשיטת הראיון ולשאלות. לכן, כדאי ללמוד כמה שיותר על המראיין שלך מראש: מה הסגנון שלו? מה הרקע שלו? אלו שאלות הוא שאל בעבר? סטודנטים, בוגרים, פורומים ויועצי קבלה יוכלו לספק לך מידע זה.

אנו ממליצים בחום להתכונן רבות לקראת הראיון שלך. מנסיוננו בעבר, המצליחים ביותר בראיונות הם אלה שמקדישים עשרות שעות להכנה. ההכנה צריכה להתמקד בבחירת ובניסוח המסרים העיקריים שלך ובהעברתם בע”פ, תחת לחץ. ערוך סימולציות של ראיונות, הרבה ככל האפשר: עם בוגרים שראיינו בעבר, עם החברים והמשפחה, עם יועצים מקצועיים, ועם מועמדים אחרים. לא רק שהסימולציות יכולות לספק משוב מצוין ורעיונות לשיפור, הן גם יעזרו לך לתרגל את האנגלית שלך ולהרגיש בנוח בסיטואציה של ראיון.

בדרך כלל המראיין יאפשר לך לשאול אותו שאלות בסוף הראיון. כדאי להתכונן לכך מראש ולהכין 2-3 שאלות טובות שתוכל לשאול את המראיין. כמובן שיש חשיבות לשאלות שתשאל והן יכולות להשפיע על התרשמותו של המראיין ממך, לכן מומלץ לשאול שאלות שמראות שאתה מכיר היטב את התוכנית ושהשקעת זמן במחקר שלה וביצירת קשר עם סטודנטים ובוגרים, וכן שאלות שנוגעות לאלמנטים בתוכנית שקשורות למטרות הקריירה שלך ו/או לפעילויות מחוץ ללימודים. לא מומלץ לשאול שאלות שאת התשובה עליהן יכולת למצוא בקלות באתר התוכנית, שאלות שקשורות לתעסוקה לאחר הלימודים או שאלות שמביעות סקפטיות או דעה שלילית על התוכנית.

  • ברור מאליו אך חשוב – לא לאחר לראיון. אם תאחר, יש להתנצל.
  • יש לכבות את הטלפון הנייד לפני הראיון.
  • טעות נפוצה היא לספק תשובות ארוכות ומייגעות. דבר בקצרה ולעניין.
  • היה חיובי. רצוי להימנע ממילים כגון “לא”, “אי אפשר”, “אין” וכו’. כמעט כל מסר ניתן להעביר גם באופן חיובי.
  • האמת מנצחת. ככל שתהיה יותר כנה, כך תעשה רושם חזק יותר – לא רק במה שאתה אומר אלא גם בביטחון וברוגע שתשדר.
  • חזק את התשובות שלך עם דוגמאות ספציפיות.
  • היה מוכן לענות על שלוש השאלות הבסיסיות: מדוע MBA? מדוע אצלנו? מדוע עכשיו?
  • לעיתים כדאי לערוך את הראיון בקמפוס – זה תלוי ביכולות שלך ולאיזה בית-ספר נרשמת. לכן, שקול בזהירות את שאלת הראיון בקמפוס או מחוצה לו לפי המקרה הספציפי שלך.
אם מדובר במראיין לא ישראלי, שלח למראיין שלך מכתב תודה קצר בדואר אלקטרוני על כך שהקדיש את הזמן לראיון עמך. אם מדובר במראיין ישראלי, שקול (בהתאם להתרשמות שלך מאופי המראיין) לשלוח לו מכתב תודה קצר בדואר אלקטרוני.

יש להניח כי ראיון הקבלה שלך הוא רק ההתחלה של סדרה ארוכה של ראיונות מסננים שיהיה עליך לעבור במהלך שנותיך בבית-ספר למנהל עסקים. בלי קשר לתוצאה של המועמדות שלך, מומלץ כי תבקש משוב מהמראיין שלך אחרי שקיבלת תשובה מבית-הספר. השתמש במשוב זה כדי לשפר את ההופעה שלך בראיונות עתידיים.

חושבים על הרשמה ל - TOP 10 MBA?

ארינגו יכולה לעזור לך להגשים חלום!

האם ארינגו באמת יכולה לשפר את סיכוייך?

התוצאות שלנו מדברות בעד עצמן