school research

מועמדים מבוגרים ללימודי מנהל עסקים

האם כדאי להגיש מועמדות לתוכנית MBA מובילה כשאתם מעל גיל 30?

אנשים רבים מאמינים כי ברגע שהם מגיעים לגיל 30, תואר MBA בטופ-10 הופך למטרה לא ריאלית, אולם בפועל הגישה הזו קצת מוגזמת, למרות שישנן תוכניות מובילות שאכן נוטות להיות יותר סלקטיביות כלפי מועמדים מבוגרים ומנסות לעודד אותם לבחור בתוכנית part-time או EMBA. האמת היא שלמועמדים בגיל 30-40 יכול להיות אפילו סיכוי טוב יותר להתקבל לתוכניות MBA, בתנאי כמובן שיכינו אפליקיישן חזק. אמנם יש פחות מועמדים שמתקבלים בגיל 30 מאשר מועמדים שמתקבלים בגיל 27, אבל זה נובע בין השאר מהעובדה שפחות מועמדים בגילאי 30 פלוס מגישים מועמדות מלכתחילה.

אתם אף פעם לא מבוגרים מדי בשביל לרכוש עוד השכלה, אך ישנם כמה דברים שצריך לשקול כאשר מגישים מועמדות לתוכנית MBA בגיל 30 פלוס. ראשית, בתי הספר המובילים למנהל עסקים מעוניינים להתמקם כמה שיותר גבוה בדירוגים השונים אשר מבוססים בין השאר על גורמים כגון מציאת עבודה של הבוגרים והעליה בשכר שלהם. אצל מועמדים מבוגרים יותר הגידול בשכר לאחר התואר בדרך כלל נמוך יותר בהשוואה לשכרם לפני התואר, ולכן הם פחות 'תורמים' למדד של בית הספר בדירוגים הללו. מועמדים מבוגרים צריכים לבחון את הפרופיל שלהם ולחשוב כיצד הם יכולים 'לתרום' לסטטיסטיקות של בית הספר, ולהדגיש זאת באפליקיישן.

שנית, עליכם בתור מועמדים מבוגרים לשקול כמה נסיון תעסוקתי יש לכם עד עתה. האם השגתם הישגים משמעותיים שיהוו בסיס לקריירה העתידית שלכם? בתי ספר מובילים כגון הרוורד, סטנפורד, וורטון או שיקגו מחפשים מועמדים שבולטים לטובה בתחום שלהם ומגלים מצויינות. בתור מועמדים מעל גיל 30, ודאי יש לכם כבר רקע תעסוקתי מרשים שיחזק את מועמדותכם. השתמשו בנסיון הזה כדי להראות לועדת הקבלה שאתם מחוייבים ובעלי מוטיבציה, ושיש לכם הרבה מה לתרום לכיתה עם סטודנטים צעירים יותר. גם המלצות הן חלק חשוב בתהליך, ועליכם לספק פידבק חיובי ואמין שיחזק את מועמדותכם. חלק נוסף בתהליך הקבלה שאתם חייבים לקחת ברצינות הוא ראיון הקבלה – השתמשו בו כדי להוכיח למראיין שלכם כי אתם מחוייבים ללימודים שלכם בצורה מוחלטת.

אחד הדברים הכי חשובים למועמדי MBA בכלל ומועמדים מבוגרים בפרט הוא להבין ולהגדיר את המטרות שלכם ואת המוטיבציה ללימודים. באופן כללי, אנשים רוצים MBA כדי לשנות תחום עיסוק, או לחזק את כיוון הקריירה הנוכחי שלהם, או כדי להתמקצע בצד העסקי בתחום שלהם. הדבר הכי חשוב שעליכם לשאול את עצמכם בנקודה זו בקריירה שלכם הוא: "האם אני צריך MBA?". אם אתם מרוצים ממסלול הקריירה שלכם עד עתה ויש לכם אפשרות להתקדם בו ללא תואר MBA, יתכן והתואר אינו הכרחי. כדי לשכנע את ועדת הקבלה שאתם מועמדים ראויים, עליכם להציג טיעון משכנע. מהן המטרות המקצועיות שלכם? איך תואר MBA יסייע לכם להשיג אותן? מדוע אתם רוצים ללמוד אחרי גיל 30? אלו הן שאלות שכל מועמד חייב לשקול, אבל מועמד מבוגר חייב להכין להן תשובות מעולות שמראות כי הוא חשב היטב על כך ושיש לו מודעות עצמית ונסיון.

למרות כל הנאמר לעיל, אם אתם מרגישים שתוכנית full-time MBA בטופ-10 לא מתאימה לכם כרגע, ישנן אופציות נוספות שכדאי לשקול. תוכניות EMBA או Global EMBA מתאימות יותר למועמדים מבוגרים ומנוסים יותר. תוכניות כגון Stanford MSx, London Business School Sloan Masters in Leadership and Strategy ו- MIT Sloan Fellows הן תוכניות יעודיות עבור מועמדים מבוגרים ובכירים יותר. תוכניות MBA באירופה, במיוחד LBS ו-IMD, נוטות להיות סובלניות יותר כלפי מועמדים מבוגרים. כאשר אתם שוקלים איזו תוכנית מתאימה לכם, מומלץ להסתכל על פרופיל הסטודנטים בתוכנית ועל החברות המגייסות את בוגרי התוכנית, וכן על סגנון הלימוד בתוכנית. לדוגמא, מועמד מנוסה בן 35 יפיק פחות תועלת מתוכנית שלא מאפשרת לו להשתמש בנסיון שלו לטובת הלמידה. תוכנית שמכוונת למועמדים צעירים יותר תכלול בדרך כלל פחות עבודה קבוצתית.

אם הנושא של סיוע כלכלי הוא אחת מהדאגות שלכם, קחו בחשבון שמלגות בדרך כלל לא מבוססות על גיל, אלא על גורמים כגון ציוני תואר ראשון, GMAT, נסיון תעסוקתי, מנהיגות, ארץ המוצא, מוצא אתני, מטרות קריירה וכו'. מועמדים רבים של ארינגו בשנות ה-30 לחייהם קיבלו מלגות מבוססות הצטיינות בתוכניות ה-MBA המובילות.

לסיכום – לימודים בתוכנית full-time הם השקעה עצומה בכל שלב בחיים, ועל אחת כמה וכמה כאשר אתם מבוגרים יותר. אם זה באמת מה שאתם רוצים וביכולתכם לבטא את המסירות שלכם ללימודים באמצעות חיבורי ההרשמה וראיון הקבלה, אל תתנו לשום דבר לעצור אתכם. בדקו אילו תוכניות MBA פתוחות יותר למועמדים מבוגרים ובחרו בחוכמה את התוכניות אליהם אתם פונים. בעזרה הכנה מדוקדקת והבנה עמוקה של האפליקיישן שלכם, גם אתם תוכלו להתקבל לתוכנית מובילה בשנות ה-30 שלכם!

גיל ממוצע ציון GMAT ממוצע שנות נסיון תעסוקתי
תוכניות MBA טופ-10 בארה"ב 28 715 3-5
תוכניות MBA טופ-10 באירופה 29 680 4-6
Top 10 EMBA 34-38 700 10-14
Top 10 GEMBA 39-40 לא ידוע 15-16
MIT Fellows / Stanford MSx / LBS Sloan 36-40 לא ידוע 12-18

.

להלן כמה תוכניות ספציפיות עבור מועמדים מבוגרים שכדאי לכם לבדוק:

.

שם התוכנית מדינה גיל ממוצע GMAT נדרש?
HULT MBA ארה"ב, אנגליה, איחוד האמירויות 29 דרישת ה- GMAT תבוטל אם המועמד יוכיח כי יש לו יותר מ 5 שנים של ניסיון עבודה ניהולית. לחילופין ישנו מבחן פנימי של HULT שמועמדים רשאים לעשות (Hult Business Assessment Test)
Kellogg one year MBA ארה"ב 28 נדרש
Stanford Msx ארה"ב 34 נדרש (מקבלים גם EA)
MIT Sloan Fellows ארה"ב 34 נדרש (מקבלים גם EA)
USC IBEAR ארה"ב 33 נדרש (מקבלים גם EA)
Foster GEMBA ארה"ב 37

Emory one year MBA ארה"ב לא ידוע נדרש
Michigan Ross Global MBA ארה"ב 30 נדרש
LBS Sloan program אנגליה 37 נדרש (מקבלים גם EA)