ייל הוא אחד מבתי הספר למנהל עסקים המובילים בארה"ב ובעולם. ארינגו קיימה ראיון קצר עם ברוס דלמוניקו ממשרד הקבלה בתוכנית ה-MBA של ייל ועם מספר סטודנטים בתוכנית, שסיפרו לנו על התוכנית, ביה"ס ותהליך הקבלה:

איך זה לגור בניו הייבן?

אני אוהב את ניו הייבן! יש בה אוכל מגוון ותרבות עשירה. קל מאוד לנוסע ממנה ברכבת לניו יורק, אבל עדיין ניו יורק מספיק רחוקה מכדי להוות הסחת דעת מהלימודים ומהזמן שאני מבלה עם חבריי לכיתה.

האם אפשר ללמוד קורסים בכל האוניברסיטה, לא רק בביה"ס למנהל עסקים?

כן! אני כרגע לומד קורס בביה"ס לדרמה כי אוהב תיאטרון. במסגרת הקורס נסענו לניו יורק ונפגשנו עם בכירים בברודווי.

איך אתם בוחרים מבין קורסי הבחירה?

בעקרון, צריך להסתכל על קטלוג הקורסים ולחשוב מה מעניין אותך. מומלץ להתייעץ עם סטודנטים משנה ב' ולשמוע על איזה קורסים הם ממליצים. ניתן גם לדבר עם מרצים ולשמוע מהם על הקורסים.

ידוע שאחד מהתחומים החזקים של ייל הוא ניהול מלכ"רים. מהם תחומי החוזק האחרים?

ביה"ס למנהל עסקים של ייל ידוע כמקום הטוב ביותר אליו אתה צריך להגיע אם אתה רוצה לעשות שינוי בחברה. זה נתפס כחוזק בניהול מלכ"רים, ואכן יש לנו מרצים מובילים בתחום הזה, אבל אנחנו חזקים גם בתחומים אחרים. חומר הלימוד המשולב שלנו מיועד כד לחנך את הסטודנטים להיות מצליחים ולהשפיע בכל תחום או תעשיה בהם יעבדו אחרי התואר. בערך 33% מהסטודנטים שלנו מוצאים עבודה בתחום היעוץ מיד אחרי התואר, בעוד אחרים משתלבים בתפקידי נישה כגון השקעות וחינוך, מה שמראה כי הלימודים בייל יכינו אותך לעבודה בכל תחום.

לגבי החוזקות שלנו, ביה"ס הוא מוקד לקורסים בתחום יזמות, ותוכנית היזמות שלנו תומכת בסטודנטים לפתח את הרעיונות שלהם עבור חברות טכנולוגיה, תאגידים חברתיים וחברות סטארט-אפ. המרכז לעסקים וסביבה של ייל הוא אחד המובילים בפיתוח פתרונות עסקיים לשינוי האקלים. הנקודה שלי היא – כל דבר שמתחשק לך לעשות, אתה תמצא כאן מרצים וסטודנטים שיעזרו לך להשיג את זה.

איך אתם מסתכלים על נסיון תעסוקתי בתחום היזמות כשאתם מעריכים מועמדים?

נסיון ביזמות יכול להתבטא במספר דרכים. חלק מהסטודנטים שלנו מכרו את החברה שלהם, בעוד אחרים הפסיקו את פעילות החברה בזמן לימודי התואר או מסרו אותם לידי המייסדים. לכן אנחנו מסתכלים על כל מועמד באופן שונה ובוחנים מספר קריטריונים: כמה כסף הצלחת לגייס, איך החברה התפתחה לאורך השנים, איזה השפעה יש לחברה – כל הדברים הללו חשובים. אלה נוספת שיזמים מתמודדים איתה היא ממי לבקש מכתבי המלצות עבור האפליקיישן. אפשר לבקש מאחד המייסדים האחרים של החברה, וכן מלקוח של החברה, משקיע או יועץ. כל אחד שיכול לדבר על העבודה שאתה עושה הוא ממליץ אפשרי.

איך יכול מועמד לתוכנית לספר לכם מדוע הוא מתעניין בייל? הרי אין לכם באפליקיישן שאלת חיבור "מדוע אתה רוצה ללמוד בייל"?

זו שאלה שאנחנו נשאלים לעיתים קרובות, ומועמדים רוצים לדעת אם אפשר לדבר עם זה בחיבור היחיד שלנו שעוסק במחוייבות. התשובה שלי היא שאין צורך שהמועמד יסביר מדוע הוא רוצה ללמוד בייל, אך למרות שאנחנו לא שואלים על זה באפליקיישן, אנחנו מעוניינים לשמוע מה המועמד מצפה להשיג מהחוויה שלו בייל. אנחנו שואלים על הסיבה שהמועמד רוצה להצטרף לייל בחלקים אחרים של תהליך הקבלה, ולכן אין צורך לציין את זה בחיבור.

בואו לפגוש את ייל ועוד 20 בתי ספר מהמובילים בעולם בכנס ה-MBA  הגדול בישראל שיערך השנה באופן וירטואלי. לפרטים והרשמה