ביה"ס האס באוניברסיטת קליפורניה בברקלי הוא אחד מבתי הספר המובילים למנהל עסקים בארה"ב. לקראת כנס ה-MBA הגדול שהתקיים בחודש שעבר, ארינגו קיימה ראיון קצר עם אריק אסקינס ממשרד הקבלה של האס כדי ללמוד עוד על ביה"ס ותוכנית ה-MBA שלו:

מה מיוחד בתוכנית שלכם? במה היא שונה מתוכניות מובילות אחרות?

תוכנית ה-MBA של האס שונה מאחרות בכמה דברים. קודם כל המיקום: אנחנו נמצאים בלב החדשנות של עולם העסקים כיום, איזור מפרץ סן פרנסיסקו. יש לנו קשרים עם כל החברות הטכנולוגיות, הסטרט-אפים, חברות הון סיכון ואחרות, מה שמהווה יתרון עצום עבור הסטודנטים שלנו. שנית, ההיסטוריה והמחויבות שלנו לאתגר את הסטטוס קוו, שזה אחד העקרונות החשובים שלנו – זה מתבטא בהשקעה שלנו ביזמות, ובהטמעה של הרוח היזמית בכל דבר שאנו עושים. שלישית, זו התרבות בכיתה. אנחנו אחת התוכניות הכי קטנות בטופ-10 וזה מאפשר לנו ליצור כיתה קטנה ומגובשת. כשתסיים את התואר תכיר את כל חבריך לכיתה ותצטרף לרשת בוגרים תומכת.

האם חלו לאחרונה שינויים בתוכנית או בתהליך הקבלה?

הוספנו 7 תוכניות לימודים משולבות עם ביה"ס להנדסה שמאפשרות להוציא תואר MBA ביחד עם תואר שני בהנדסה תוך שנתיים. זאת בנוסף לתוכניות MBA/JD ו- MBA/MPH. מבחינת תהליך הקבלה, אנחנו ממשיכים להעריך את התשוקה והמוטיבציה של המועמד, ואת האתגרים האישיים והמקצועיים איתם התמודד בחייו.

איך השפיעה מגפת הקורונה על תהליך הקבלה?

המגפה לא השפיעה באופן ישיר פרט לנושא של הגבלות על טיסות והוצאת ויזות, אבל אנחנו מקווים שזה יתברר בקרוב. אין שינוי בתהליך הקבלה, אבל אנחנו מצפים שהמצב ישפיע על המועמדים וישתקף בחיבורים שלהם, ויגרום להם להתעניין בנושאים של בריאות וקיימות.

תוכל לספר לנו על האוירה בביה"ס? על היחסים בין הסטודנטים ובינם לבין המרצים?

האוירה בביה"ס מאוד שיתופית והסטודנטים נהנים מחברתם של חבריהם לכיתה, הם מבריקים וחדורי מטרה מה שעוזר להם לדחוף אחד את השני להשתפר. הם עוזרים אחד לשני ותומכים זה בזה. בזכות העובדה שהכיתות קטנות, יש להם הזדמנויות לתקשר עם המרצים וצוות ההוראה גם מחוץ לכיתה. מבחינת פעילויות פנאי, באיזור המפרץ יש הכל – חיי לילה בסן פרנסיסקו ואוקלנד, אומנות, תרבות, צדק חברתי. פארק יוסמיטי ואגם טאהו נמצאים במרחק כמה שעות נסיעה, וחבל היין של נאפה ועמק סונומה נמצאים במרחק של פחות משעה. הסטודנטים גם יכולים ליהנות משבילי הליכה בגבעות של ברקלי.

מה תוכל לספר לנו על האיזור בו ממוקם ביה"ס?

האס ממוקם בברקלי, קליפורניה, קרוב למפרץ סן פרנסיסקו ולא רחוק מעמק הסיליקון. מבחינה מקצועית מדובר במרכז של חדשנות וטכנולוגיה, ומבחינה אישית יש כאן טבע וקהילות מגוונות.

מה לגבי אפשרויות תעסוקה והתמחויות קיץ?

כ-60% מהבוגרים הולכים לעבוד בתחומי היעוץ, שירותים פיננסים וחברות טכנולוגיה לאחר סיום התואר, בעוד ה-40% האחרים הולכים למסלול יותר ספציפי. מרכז הקריירה שלנו מסייע לסטודנטים במציאת עבודה בכל תחומי הקריירה, והסטודנטים בשנה ב' מסייעים לסטודנטים בשנה א' למצוא התמחויות קיץ. מתוך הבוגרים של מחזור 2019, 93% מצאו עבודה במשרה מלאה תוך 3 חודשים מסיום התואר, ו-15% מתוכם הלכו לעבוד בחברות סטארט-אפ.

מה אתם מחפשים במועמד? איזה סוג מועמד יתאים לביה"ס שלכם ויהנה בו?

אנחנו מחפשים 3 דברים: מצוינות אקדמית, צמיחה מקצועית ומנהיגותית, והתאמה לערכים שלנו. אם יש לך תשוקה גדולה למשהו, בטא זאת כמועמד באפליקיישן וכסטודנט בתוכנית. אם אתה מזדהה עם העקרונות המנחים שלנו אתה תצליח כאן. אם אתה סקרן ורוצה להשתפר כמנהיג זה המקום בשבילך. אנחנו מחפשים אנשים שגילו מנהיגות בקריירה שלהם ובחיים שלהם, שמחפשים להוות השפעה חיובית בכל מקום אליו הם הולכים, ושמוכנים לקחת סיכונים ולאתגר את הנורמות הקיימות בעולם העסקים ובחברה.

מהי העצה הכי טובה שאתה יכול לתת למועמדים?

היו אותנטיים. הגישו אפליקיישן שרק אתם יכולים לכתוב. אל תכתבו מה שאתם חושבים שאנחנו רוצים לשמוע – היו עצמכם, חלמו בגדול, ותנו לנו להבין מי אתם באמת ולא מי אתם מנסים להיות.

מה לא לעשות בתהליך הקבלה?

אל תתפארו בהישגים שלכם ללא הכרה באחרים שעזרו לכם. גם אם אתם רוצים לספר לנו על הדברים המדהימים שעשיתם, עשו זאת במסגרת העקרון של בטחון עצמי ללא שחצנות, היו צנועים כשאתם מספרים את הסיפור שלכם.

האם יש טעם להגיש בסיבובים מאוחרים?

כן – כל הסיבובים רלבנטיים. אם האפליקיישן שלכם מוכן בסיבובים המוקדמים, הגישו אותו. אם אתם עדיין לא מוכנים להגיש בסיבוב 1 או 2, ואתם מרגישים שתהיו במיטבכם בסיבוב 3 – הגישו בסיבוב 3. מועמדים מצוינים מתקבלים אצלנו בכל הסיבובים.

מה החשיבות של ציון ה-GMAT בתהליך הקבלה? איזה ציון מינימום אתם מחפשים?

אנחנו מתייחסים לא רק לציון הכללי אלא גם לציון בכל אחד מחלק הבחינה. אנחנו מחפשים את הנקודות החזקות של המועמד בכל האפליקיישן שלו – מועמדים עם ציוני תואר ראשון נמוכים יצטרכו ציון גבוה יותר ב-GMAT. מועמדים ללא רקע עסקי צריכים לנצל את המבחן כדי להוכיח יכולת כמותית. הציון לא מהווה אחוז קבוע מהאפליקיישן או מההערכה שלנו את המועמד.

יש עוד משהו שהמועמדים שלנו צריכים לדעת לגבי תהליך הקבלה?

תהליך הקבלה שלנו דומה לזה של בתי ספר אחרים, אבל שונה בשלושה דברים עיקריים. שאלות החיבורים שלו מתייחסות לא רק לנסיון של המועמד אלא גם לערכים שלו. אין לנו תבנית סטנדרטית של מכתבי המלצה כי אנחנו מעדיפים שהממליץ יתמקד בתכונות מנהיגות. תהליך הראיון שלנו מאפשר למועמדים לבחור מבין מספר אפשרויות ראיון כולל אופציה של ראיון מוקלט מראש המאפשרת לקבוע ראיון שיתאים ללו"ז שלהם.

יש לך טיפים למועמדים ישראלים?

התוכנית שלנו מחויבת לגיוון גלובלי, ובדרך כלל שליש מהסטודנטים הם זרים. יש לנו קהילת בוגרים בינ"ל נרחבת, ולכן אני ממליץ למועמדים ישראלים ליצור קשר עם בוגרים של התוכנית שלנו בישראל. יש לנו סניפים בתל אביב וביקנעם וניתן ליצור איתם קשר בלינק הבא: https://haas.berkeley.edu/alumni/community/chapters/

תוכל לספר לנו על מלגות ואפשרויות נוספות למימון התואר?

כל המועמדים לתוכנית מועמדים אוטומטית לקבלת מלגות, ובנוסף אנחנו מציעים מלגות נוספות שדורשות אפליקיישן נפרד. יש גם מענקים על בסיס צורך אליהם צריך להגיש מועמדות נפרדת. סיוע כלכלי יוצע למועמדים בעת קבלתם לתוכנית לפי חוזק האפליקיישן, ואין הבדל בין מועמדים מקומיים לזרים מהבחינה הזו.

מה לגבי בני הזוג של הסטודנטים שמצטרפים אליהם?

ברקלי מקבל בברכה סטודנטים עם משפחות. יש מגוון אפשרויות עבור סטודנטים עם בני זוג וילדים, כולל אפשרויות מגורים, ויש גם מועדונים עבור משפחות הסטודנטים.