לקראת כנס ה-MBA  הגדול שיערך אונליין ב-22.7 ארינגו קיימה ראיון עם הילארי קפלן סומורג'אי מתוכנית ה-MBA של הרוורד. להלן קטעים נבחרים מהראיון, אותו תוכלו לקרוא במלואו באתר הכנס:

תוכלי לספר לנו על האוירה בביה"ס? על היחסים בין הסטודנטים ובינם לבין המרצים?

תוכנית ה-MBA של הרוורד ביזנס סקול היא הראשונה מסוגה וקיימת כבר מעל 100 שנה. הרבה השתנה במשך הזמן הזה, אבל המשימה של ביה"ס נותרה זהה – לחנך מנהיגים שישנו את העולם. משימה זו עומדת בבסיס של כל מה שאנחנו עושים בהרוורד ומשפיעה על תוכנית הלימודים ועל האופן בו אנו בוחרים מועמדים. הבוגרים שלנו נמצאים בכל העולם ומשתמשים בחינוך שקיבלו בהרוורד כדי להגשים את החלומות שלהם ולהשפיע בתחומים שחשובים להם.  הבוגרים שלנו מקימים חברות, מעסיקים מיליוני אנשים, מובילים ממשלות וארגונים ללא מטרת רווח.

הרוורד הוא ביה"ס היחיד עם מגורי סטודנטים בתוך הקמפוס, ו-65% מהסטודנטים שלנו גרים בקמפוס, מה שמאפשר להם להתחבר ולבלות ביחד מחוץ לשעות הלימודים ולהשתתף בפעילויות בקמפוס. חיי הסטודנטים בקמפוס של הרוורד סובבים סביב  section experience וכוללים אירועים של מועדונים, ארגוני סטודנטים, סמינרים, פעילויות ספורט, ועידות ועוד. הסטודנטים שלנו מוצאים פה לא רק קהילה תומכת אלא גם רשת קשרים הדוקה וחברויות שנמשכות לנצח, וכל דבר בקמפוס שלנו נועד לעודד שיתוף פעולה בתוך הקהילה כדי ליצור חוויית למידה עשירה יותר.

מה לגבי אפשרויות תעסוקה והתמחויות קיץ?

רוב הסטודנטים מגיעים להרוורד כדי לקדם את הקריירה שלהם או כדי לשנות קריירה. המסע של כל סטודנט הוא שונה, ולכן משרד הקריירה של הרוורד מספק לכל סטודנט יעוץ ומשאבים שיסייעו לו בהמשך, ובעזרתם תוכלו לא רק למצוא התמחות קיץ או עבודה, אלא גם לקבל מערך של משאבים שיסייעו להתפתחות המקצועית שלכם בעתיד.

מהי העצה הכי חשובה שיש לך עבור מועמדים?

אני ממליצה למועמדים להיות אותנטיים. אנחנו מנסים להכיר אתכם ולראות איך תתאימו לתוכנית שלנו. יש מועמדים שאומרים לנו מה שהם חושבים שאנחנו רוצים לשמוע, וזו טעות גדולה. היו כנים לגבי מי שאתם.

האם יש טעם להגיש מועמדות בסיבובים מאוחרים?

אין הבדל בין הגשה בסיבוב הראשון או השני, יש לכם סיכויים שוים להתקבל. הגישו את האפליקיישן במועד שבו אתם חושבים שהוא הכי חזק.

תוכלי לספר לנו על מקורות מימון ומלגות לתוכנית שלכם?

הסיוע הכלכלי בהרוורד הוא על בסיס צורך. תהליך הקבלה לא מתחשב בצורך כלכלי ואנחנו לא מודעים למצבכם הכלכלי כאשר אנו קוראים את האפליקיישן שלכם. ניתן לבקש סיוע כלכלי לאחר שאתם מתקבלים לתוכנית, והסיוע זמין למועמדים אמריקאים וזרים. 50% מהסטודנטים מקבלים מלגה על בסיס צורך בסכום ממוצע של 42000$. יש לנו גם מלגות נוספות שזמינות לסטודנטים שעונים על קריטריונים מסויימים.

מה צפוי מבחינת תהליך האפליקיישן לתוכנית שתתחיל ב-2021?

תהליך הקבלה לא אמור להשתנות. האפליקיישן לתוכנית שמתחילה ב-2021 כבר פתוח ומועדי ההגשה הם 8.9.2020 ו- 5.1.2021.

האם תקבלו את גרסאות האונליין של מבחני ה-GMAT וה-GRE?

הרוורד יקבלו את גרסאות האונליין של המבחנים אפילו שאין בהם את חלק הכתיבה AWA כל עוד הם בתוקף מחמש השנים האחרונות. בעת הגשת האפליקיישן ניתן לדווח על ציון לא רשמי שמתקבל ביום הבחינה, כאשר הציון הרשמי ישלח מאוחר יותר לבתי הספר ע"י מרכזי הבחינה. אנו לא דורשים ציון מינימום כלשהו במבחנים הללו.

מה הכי חשוב בתהליך הקבלה, ומהם המיתוסים הנפוצים?

אחת השאלות הנפוצות היא האם יש לנו העדפה בין GMAT ל-GRE, והתשובה היא שאין לנו העדפה.

מיתוס נוסף הוא שכדאי להביא המלצה מבוגר הרוורד – זה לא נכון. כדאי להביא המלצה מהמנהל הישיר של המועמד, ובאופן כללי הממליצים צריכים להכיר היטב את המועמד ולספק דוגמאות על עבודתו וכישוריו. אנחנו מתחשבים יותר במה שהם אומרים ופחות בתואר שלהם.

האם צריך להיות לך רקע במנהל עסקים כדי להיות מועמד תחרותי – לא! אנחנו רוצים מועמדים מכל התחומים ואנחנו צריכים כיתה מגוונת עם קולות רבים, כי זה חשוב במיוחד ללמידה בשיטת הקייס.

חשוב תזכור שתהליך הקבלה הוא הוליסטי ואנחנו משקללים את כל הגורמים באפליקיישן. אנחנו שמים דגש מיוחד על תכונות של מנהיגות, כישורים אנליטיים ומעורבות קהילתית. אנחנו מנסים ליצור בכיתה אוירה דינמית שמשקפת את העומק של הכלכלה העולמית. המועמד צריך להיות אותנטי ולהראות לועדת הקבלה מה הוא יביא לכיתה. אנחנו רוצים מנהיגים שרוצים לעשות שינוי בעולם.

איך אתם מסתכלים על נסיון בינ"ל של מועמדים?

אנחנו אוהבים לראות מועמדים עם רקע מגוון כי הם מתאימים ללימוד בשיטת הקייס. הפרספקטיבות היחודיות שלהם יבואו לידי ביטוי בדיונים בכיתה ובאופן בו הם ניגשים לתפור בעיה עסקית. הסטודנטים שלנו צריכים להיות מוקפים באנשים עם נסיון מרחבי העולם כדי שיוכלו ללמוד מאנשים שונים עם נקודות מבט שונות.

במהלך התקופה הנוכחית של מגפת הקורונה, אנשים חושבים איך להתאים את עצמם ואת הקריירה שלהם להתמודדות עם האתגרים החדשים. האם לימודי MBA הם המסלול הנכון כרגע, ובפרט עבור אנשים שפוטרו מעבודתם או חושבים על שינוי קריירה?

תואר MBA של הרוורד מספק לסטודנטים גמישות בקריירה ופותח בפניהם אופציות תעסוקה בעתיד הקרוב והרחוק. בזמן שהכלכלה העולמית נמצאת במצב של חוסר ודאות, השנתיים הללו נותנות לכם זמן להתבוננות פנימית וחשבון נפש, ומאפשרת לכם לחשוב על מסלולי קריירה שונים ועל הרעיונות העסקיים שלכם. להרוורד יש משאבים רבים עבור יזמים שמעוניינים לפתח את הרעיונות שלהם. כיום בערך 65% מהסטודנטים משנים את מסלול הקריירה שלהם כתוצאה מלימודי ה-MBA. להרוורד יש מחויבות עמוקה לסייע לסטודנטים לחקור כיווני קריירה ולתת להם חופש להבין את החזון שלהם בלי להגביל את עצמם לרמות שכר מסוימות, תעשיות או מיקומים ספציפיים. בנוסף, משרד הקריירה של הרוורד פנה לרשת הבוגרים שלנו ותוך שבוע הוצעו מעל 100 משרות חדשות לסטודנטים שלנו. הבוגרים שלנו מקבלים מאיתנו תמיכה לכל החיים כדי לסייע להם לנהל את הקריירה שלהם ולהתמודד עם אתגרים כלכליים.

מה צריכים לעשות מועמדים בינ"ל כדי להתמודד עם בעיות הויזה? האם למועמדים אמריקאים יש יתרון בתהליך הקבלה כרגע?

הרוורד מחויבים לקבל סטודנטים מכל העולם וימשיכו לקבל מועמדים בינ"ל ואמריקאים מוכשרים, בלי קשר למוצא או לאזרחות שלהם. אנו מקווים שהמצב העולמי עקב מגפת הקורונה ישתפר במהירות ושיהיה ניתן להשיג ויזות. המשרד הבינ"ל של הרוורד ביחד עם ועדת הקבלה יעשו כל שביכולתם כדי לסייע לסטודנטים בתהליך קבלת הויזה.

בואו לפגוש את הרוורד ועוד 19 מהתוכניות המובילות בעולם בכנס ה-MBA הגדול שיערך השנה באופן וירטואלי ב-22.7. לפרטים והרשמה