תוכנית ה-MBA של קלוג נחשבת לאחת המובילות בעולם ומדורגת באופן קבוע בצמרת הדירוגים הנחשבים. כדי ללמוד עוד על Kellogg MBA ארינגו קיימה ראיון קצר עם מתן גבאי, בוגר התוכנית, בו סיפר לנו על ביה"ס, תוכנית הלימודים ותהליך הקבלה.

שימו לב: לאור המצב בישראל, קלוג מאפשר למועמדים ישראלים להגיש מועמדות לתוכנית שמתחילה ב-2024 ללא ציון GMAT/GRE וללא ציון מבחן באנגלית!

ספר לנו קצת על הרקע שלך לפני ה-MBA

התחלתי את דרכי בחיל האוויר הישראלי, שירתתי שבע שנים ובמקביל עשיתי תואר בכלכלה וניהול. לאחר מכן, עברתי לחברה פרטית של תעופה וחלל והגנה במשך 2.5 שנים, וצברתי ניסיון בשיווק ומו"פ. לאחר מכן ביליתי שנתיים כיועץ בחברת Strategy& בתל אביב לפני שהחלטתי לעשות MBA.

מה מיוחד בתוכנית ה-MBA של קלוג? מה מבדיל אותה מתוכניות אחרות?

מה שמייחד את ה-Kellogg MBA מתוכניות MBA מובילות אחרות הוא ההתמקדות הייחודית שלו בלמידה שיתופית ודגש חזק על עבודת צוות. התרבות של קלוג מקדמת תחושה של קהילה, שאולי נשמעת "רכה" אבל היא למעשה מורגשת ומשפיעה. בנוסף, חשוב לציין גם את מסירותו של בית הספר ללמידה חווייתית, אחת הדרכים הטובות ביותר ללמוד היא בעשייה. אחד ה"שיעורים" שלקחתי היה מעבדה שהייתה דה פקטו התמחות בחברת הון סיכון מובילה.

האם חלו לאחרונה שינויים בביה'ס או בתהליך הקבלה?

בהתחשב באירועים האחרונים בישראל, יש לי הבנה כי קלוג התחייבה לתת מענה לצרכים של סטודנטים פוטנציאליים בזמנים מאתגרים אלו (למשל, ויתור על GMAT, ויתור על דמי אפליקיישן וכו'). בית הספר הפגין בעקביות מצפן מוסרי חזק, המודגם עוד יותר על ידי הסגל הישראלי והיהודי המגוון שלו, כמו גם המעורבות הפעילה של בוגרים ותלמידים בהווה בטיפוח קהילה תומכת לישראלים וליהודיים.

תוכל לספר לנו על האוירה בביה"ס? היחסים בין הסטודנטים ובינם לבין המרצים? מה עושים בזמן הפנוי?

זה אחד הדברים המרכזיים שבאמת מבדילים את קלוג מבתי ספר מובילים אחרים. אווירת הקמפוס מושתתת על טיפוח חברויות, קשרים משמעותיים ויצירת מעגלים חברתיים חדשים. לא משנה איך תבחר לבלות את זמנך, תמיד יש מועדון או קבוצה חברתית שתומכת בתחומי העניין והתשוקות שלך. בין אם אתה נמשך למועדונים פונקציונליים כמו "KTech" או "מועדון הייעוץ" או מעדיף לעסוק בפעילויות ספורט ויין, קלוג מציע קהילה תוססת ומכילה. בנוסף, הקשרים והפעילויות הללו הם לא רק עבור התלמידים, אלא גם עבור האחרים המשמעותיים (אנחנו קוראים להם JVs) או אפילו מועדונים לילדים. אם נשאר לך זמן, תמיד מתרחשת מסיבת תחפושות איפשהו. בזמני לא היו לנו שיעורים ביום רביעי, אז יום שלישי היה תמיד ערב מסיבה.

בנוסף, יש כמה חוויות ייחודיות ל-Kellogg. אחד מהם הוא "KWEST". זו הזדמנות ליצור קשר עם קבוצה קטנה של 20 תלמידים עוד לפני תחילת בית הספר. הם מקצים אותך באקראי (עם כמה התאמות העדפות) לכל מיקום שאתה יכול לחשוב עליו בעולם, ואתה הולך לטיול של 7 ימים עם האנשים האלה שהופכים להיות החברים הכי טובים שלך. נסענו להוואי!

מה תוכל לספר לנו על האיזור והעיר?

קלוג ממוקם באוונסטון, בעצם פרבר צפוני יפהפה של אזור שיקגו רבתי. יש לו אווירה הגונה של עיר קטנה הממוקמת על האגם, עם הרבה מסעדות, ברים וכל מה שאתה צריך לעשות, ושיקגו נמצאת במרחק של 30 דקות רכבת משם. הדבר הכי טוב בזה הוא שזה גורם לכל התלמידים להיות סופר קרובים זה לזה, מה שהופך את התרבות החברתית שהזכרתי לעיל לחזקה כל כך. רוב הסטודנטים מתגוררים ב-2-4 בניינים מרכזיים קרובים לקמפוס.

תוכל לספר לנו על אפשרויות תעסוקה והתמחויות קיץ? האם משרד הקריירה מסייע? האם המותג של ביה"ס עזר לך במציאת עבודה?

כפי שאתה אולי כבר יודע, קלוג הוא בית ספר עילית למנהל עסקים ומוכר מאוד ברחבי ארה"ב. כל המעסיקים הגדולים באים לגייס עובדים בקמפוס שלנו (גוגל, מקינזי, MSFT, BSG, סיסקו, רק כדי להזכיר כמה). ל-Kellogg יש יתרון נוסף מכיוון ששיקגו היא עיר גדולה עם מספר מגה-מעסיקים בתחום הפיננסים, הטכנולוגיה ומוצרי צריכה. לאור הקרבה והמספר הגדול של בוגרי קלוג בחברות מקומיות, הם נוטים לגייס סטודנטים רבים של קלוג (אלו חברות כמו פפסי, המשרדים המקומיים של מקינזי, BCG, ביין, פארמה וחנויות בוטיק רבות פיננסיות).
מרכז ניהול הקריירה (CMC) בקלוג חזק יחסית. אתה מקבל יועץ אישי שעוזר לך בכל דבר, החל מעיצוב קורות החיים שלך, הכנה לראיונות וכלה ביצירת קשר עם בוגרים לשעבר בחברות כדי לקבל מבט טוב יותר מבפנים והפניות.

איך התמודדת עם נושא הויזה?

למרבה הצער, סוגיית הויזה היא תהליך מייסר ארוך. אבל כדי לשמור את זה פשוט, תואר MBA של Kellogg זכאי ל-STEM המעניק לך 3 שנות אישור עבודה בארה"ב (כלומר אם אתה על ויזת F). כסטודנט בינלאומי, תצטרך למצוא מעסיק שמוכן לתת חסות לויזה שלך מעבר ל-3 השנים הללו (מעניק חסות ל-H1B או גרין קארד). אם אתה רוצה ללמוד על ויזת J זה קצת יותר מסובך, אז אני ממליץ לדבר עם מומחה הגירה.

מה אהבת בתוכנית ה-MBA? האם יש קורסים או מועדונים ספציפים עליהם תוכל להמליץ?

ל-Kellogg יש גישה מאוד ניסיונית שאפילו לא ציפיתי לה. לדוגמה, למדתי שיעור שיווק בשם "Marketing Analytics". זה היה מדהים למעשה כיצד ללמוד לקודד ב-R/Python ולמנף ביג דאטה וליישם למידת מכונה כדי לקבל החלטות ניתנות לפעולה בעסקים. לא רק זה, לקלוג יש גישה לנתוני חברות בפועל ולמקרים מקרים כחלק משיתוף פעולה עם בוגרים בכירים בחברות, מה שהופך את הכל למציאותי מאוד.

איזה סוג מועמדים מחפש ביה"ס? מי יהנה במיוחד מהתוכנית? איזה מועמד יתאים לתוכנית?

מעבר לדברים הברורים הנפוצים בבתי הספר המובילים, קלוג מחפש אנשים שיכולים לתפקד טוב מאוד בקבוצה, אנשים עם ניסיון מנהיגותי או פוטנציאל.

יש לך טיפים למועמדים ישראלים ששוקלים ללמוד בתוכנית?

קלוג הוא בית ספר מצוין לישראלים, ומבחינה היסטורית תמיד הייתה כיתה גדולה יחסית מישראל. רוב הישראלים עברו חוויות משפיעות או בצבא או כחלק מהתרבות שלנו, ממנפים את אלה, ממנפים את ההיבט המנהיגותי ששאבת ממנו. הדגמת הסיפורים האלה לא רק תגדיל את הסיכוי שלך להתבלט אלא גם לקבל מלגה.