תוכניות MBA מול EMBA

השוואה בין התארים – נתונים ודרישות קבלה

תואר שני במנהל עסקים הוא חשוב ביותר בעולם העסקים של היום. בתי הספר המובילים בכל העולם מציעים מגוון של תוכניות המותאמות לצרכי הסטודנטים – תוכניות MBA רגילות, תוכניות EMBA למנהלים וכן תוכניות קטנות יותר של Master in Management.

למרות הדמיון בין התוכניות הללו, הן שונות מאוד במבנה שלהן כדי לספק לאנשים מרקעים שונים את הידע הדרוש להם כדי להתקדם בקריירה שלהם. תוכניות Full Time MBA הנמשכות שנתיים בדרך כלל נחשבות לאופציה המסורתית יותר, ומותאמות לאנשים עם נסיון ניהולי מינימלי. תוכניות אלו נוקטות בגישה אקדמית ויסודית יותר ללימוד יסודות מנהל העסקים, והן מספקות לסטודנטים בסיס איתן להזנקת הקריירה שלהם. דרישות הקבלה לתוכניות אלו כוללות בדרך כלל ציון GMAT/GRE ומספר מינימלי של שנות נסיון תעסוקתי.

מצד שני, תוכניות ה-EMBA נלמדות בדרך כלל בפורמט של part time והן נועדו כדי לספק למנהלים מנוסים כלים ומידע מהעולם האמיתי שיסייעו להם להתקדם בקריירה, בלי להפריע ללוחות הזמנים העמוסים שלהם ולמחוייבויות הקשורות בתפקיד. סטודנטים בתוכניות ה-EMBA הם בממוצע בגיל 37 עם לפחות 10 שנות נסיון תעסוקתי ניהולי. דרישות הקבלה כוללות בדרך כלל מינימום של 7 שנות נסיון תעסוקתי, בעוד ציון GMAT/GRE נדרש רק בחלק מהתוכניות (פרטים נוספים כאן).

MBA EMBA Masters in Management
 גיל ממוצע  28  37  23
 נסיון תעסוקתי מינימלי  2-3 שנים  5-10 שנים  0
 נסיון תעסוקתי ממוצע  3-5 שנים  13 שנים  0
 נסיון ניהולי ממוצע  0  8  0
 GMAT נדרש  כן  לפעמים  לפעמים – בערך ב-40% מהמקרים
 ציון GMAT ממוצע  715  650  –
 משך התואר  שנתיים  שנתיים שנה
 Full/Part Time  full time  part time  full time
 שכר לימוד  150,000$ ומעלה, משולם ע"י הסטודנט  בדרך כלל משולם ע"י המעסיק  נמוך משמעותית מ-MBA
 גברים/נשים  37% נשים, 63% גברים  25% נשים, 75% גברים  40% נשים, 60% גברים
 זמינות  גלובלית  גלובלית  בעיקר באירופה