במשך שנים רבות, לקוחות ארינגו הגישו מועמדות בעיקר לתוכניות ה-7M בארה"ב (הרוורד, סטנפורד, וורטון, קלוג, שיקגו, קולומביה ו-MIT), אולם לאחרונה יש עליה בביקוש לתוכניות המובילות באירופה – LBS ואינסאד. מועמדים רבים שואלים את עצמם מה ההבדל בין התוכניות האמריקאיות לאירופאיות?

תוכניות ה-MBA האמריקאיות ידועות בכל התחומים, לא רק מנהל עסקים, ולומדים בהן עשרות אלפי סטודנטים. רק בהרוורד יש יותר מ-3700 קורסים. תוכניות אמריקאיות הן בדרך כלל תוכניות של שנתיים כאשר 60-70 אחוז מכל הסטודנטים הם אמריקאיים. לעומתן, תוכניות ה-MBA באירופה מתמקדות במנהל עסקים ולא בנושאים אחרים, כאשר 90% מהסטודנטים בכיתה הם בינ"ל. מדובר בדרך כלל בתוכניות של שנה עד שנה וחצי ולכן התשואה להשקעה היא גבוהה יותר ומתקבלת מהר יותר מאשר בתוכניות האמריקאיות.

אינסאד, לדוגמא, מדורג במקום הראשון בדירוג הגלובלי של FT לשנת 2021. תוכנית ה-MBA של INSEAD היא בת עשרה חודשים עם שני מועדי פתיחה – ספטמבר וינואר. לביה"ס יש שני קמפוסים – בפונטנבלו ובסינגפור. רוב הסטודנטים לומדים בשני הקמפוסים וביה"ס הוא מותג גלובלי. למרות שאין התמחות ספציפית בתוכנית, ישנם קורסי בחירה רבים. הסטודנטים מגיעים מיותר מ-80 מדינות ומרכיבים כיתה מגוונת של כ-1000 סטודנטים עם מוצע GMAT של 711. לאחר התואר רוב הסטודנטים משתלבים במשרות יעוץ אסטרטגי ועסקי, וכן בתחום התאגידים, בחברות טכנולוגיה ובתחום השירותים הפיננסים. המשכורת הממוצעת של הבוגרים (3 שנים לאחר סיום התואר) עומדת על 182606$. לביה"ס רשת בוגרים גדולה המונה 107000 בוגרים בכל העולם העובדים בחברות המובילות (מקינזי, מיקרוסופט, אמזון וכו').

לונדון ביזנס סקול מדורג במקום השני בדירוג הגלובלי של FT לשנת 2021. תוכנית ה-MBA נפתחת בספטמבר ונלמדת בקמפוס בלונדון. הסטודנטים יכולים לבחור את משך התואר – 15, 18 או 21 חודשים. LBS מציע מספר רב של קורסי בחירה והמתחויות – ניהול שינויים, ניהול יזמות, מימון, שיווק וכו'. הכיתה מורכבת מסטודנטים מיותר מ-66 מדינות עם 38% נשים. בכיתה לומדים כ-500 סטודנטים וממוצע ה-GMAT שלהם הוא 707. לאחר התואר רוב הסטודנטים פונים למשרות בתחום היעוץ, וכן לתחומי השירותים הפיננסים וטכנולוגיה. המשכורת הממוצעת של הבוגרים היא 171518$. מה שמייחד את התוכנית הוא המיקום (לונדון היא מרכז עסקי של חברות מובילות רבות), המספר הנמוך יחסית של סטודנטים בתוכנית, תוכנית הלימודים הגמישה ומשך התוכנית הגמיש. בשנים האחרונות London Business School שמים דגש רב ביותר על יזמות וטכנולוגיה.

אם בטח חושבים לעצמכם שהכל נשמע מצוין, אך מהם החסרונות? קודם כל, משך התוכנית המקוצר הופך את הלימודים לאינטנסיביים יותר, ולאל תמיד מאפשר לצאת להתמחות קיץ (צריך לבחור בתכנית ארוכה יותר של שנה וחצי כדי לאפשר התמחות או שתיים). זה מה שהופך את INSEAD ו-LBS לבחירה מצוינת עבור אלה על מסלול קריירה חזק או למועמדים עם נסיון תעסוקתי רב יותר. שיקול נוסף הוא איפה תרצו לעבוד לאחר התואר – שני בתי הספר הללו יגדילו את רשת הקשרים שלכם באירופה.

נו, השתכנעתם? שוקלים להוסיף את אינסאד ו-LBS לרשימה שלכם?

צפו בסרטון: השוואה בין LBS לאינסאד