תהליך הכנת ההמלצות לתואר שני בחו"ל

אל: מועמדי ארינגו
מאת: Aringo Research Team

הנושא: תהליך הכנת ההמלצות

שים לב:
* המועמדות שלך תהיה חזקה יותר אם הממליץ יכין המלצה ספציפית לכל אוניברסיטה ויענה על שאלות ההמלצה הספציפיות שכל אוניברסיטה מציגה.

* כיצד נשלחת ההמלצה?
הזן את שם הממליץ וכתובת האימייל שלו במערכת האונליין אפליקיישן של האוניברסיטה. בעקבות כך, הממליץ יקבל אימייל עם הוראות להזנת ההמלצה.
לחילופין, מספר אוניברסיטאות מאפשרות להגיש המלצות בנייר (hard copy). ראה הוראות מדויקות באתר הקבלה של האוניברסיטה הרלוונטית.

שלב הכנת ההמלצות:

נניח, לצורך העניין, שבחרת במשה כאחד הממליצים שלך.

1. צור קשר עם משה. עדכן אותו כי אתה פונה לאוניברסיטאות מובילות בעולם וכי מאוד תעריך המלצה ממנו.
ציין בפניו כי:
* אתה פונה ל- X (מספר) אוניברסיטאות.
* כל אוניברסיטה שואלת שאלות ספציפיות בטופס ההמלצה. ולכן צריך לכתוב לכל אוניברסיטה המלצה נפרדת.
* אורכה של כל המלצה צפוי להיות 2-5 עמודים.

2. שאל את משה אם הוא מעוניין:

א. שתכין עבורו דוגמא של המלצה "אידאלית" לכל אוניברסיטה כך ש: 1. הוא יבין מהן ציפיותיך. 2. הוא ירענן את זכרונו בפרטי ההיכרות שלכם.

או לחילופין

ב. שתחבר אותו עם היועץ שלך, אשר יראיין אותו ויכתוב את ההמלצות עבורו על פי דבריו, או יתרגם את מה שהוא יכתוב.

אם משה (הממליץ) בחר באפשרות ב', בקש ממנו להתקשר אל היועץ שלך בארינגו (או בקש מהיועץ להתקשר אליו). היועץ יראיין אותו ויכין עבורו טיוטות המלצות. היועץ יעבוד על פי הנחיות ארינגו להכנת המלצות אפקטיביות לתוכניות המובילות.

אם משה בחר באפשרות א', המשך לפי התהליך המפורט מטה.

3. הדגש למשה כי עפ"י דרישות האתיקה של האוניברסיטאות אינך רשאי לראות את ההמלצות שהוא ישלח בפועל. הוא יכול להשתמש בדוגמא שתיתן לו או להתעלם ממנה.

4. אם משה מעוניין בהמלצות דוגמא, בחר אוניברסיטה אחת עבורה תבצע את השלבים 5-8.

טיפול מלא באוניברסיטה אחת תחילה (לפני שממשיכים לבאות) מייעל בד"כ את העבודה.

רצוי לבחור כראשונה אוניברסיטה בה אין מגבלת מילים בהמלצה. בדרך זו, יהיה קל ומהיר יותר להכין את דוגמאות ההמלצה הבאות.

5. צור קשר עם היועץ שלך וקבע איתו מועד לראיון. מומלץ כי הראיון עם היועץ לגבי האוניברסיטה הראשונה ייעשה בפגישה, אם כי אפשר לעשותו גם בטלפון.

* הראיון עם היועץ יהיה יעיל יותר אם תקדיש זמן לפניו למחשבה מיוחדת על נקודות החולשה שלך, שהן בד"כ ה-"אגוז הכי קשה לפיצוח".
מה עשוי משה להגיד? איזו חולשה גם תשקף את נסיונו, גם תענה על השאלה באופן אמיתי, וגם תציג אותך בצורה כמה שיותר חיובית ואנושית? הכן כמה אפשרויות, והעלה אותן בפני היועץ.

* בנוסף, כהכנה לראיון עם היועץ, עבור על השאלות שהאוניברסיטה שואלת את הממליץ (אם אין לך אותן, בקש אותן מהיועץ), וחשוב על תשובות אפשריות. ככל שתבוא מוכן יותר לראיון עם היועץ, כך הראיון יהיה יעיל יותר.

6. במהלך הראיון, היועץ יעבור איתך על השאלות הספציפיות אשר אותה אוניברסיטה שואלת את הממליץ.
שאלות אלה מתייחסות לאופי ההיכרות שלך עם משה, לתכונות שהפגנת ולהישגים שהשגת במהלך תקופת ההיכרות. היועץ ירשום לעצמו את עיקרי תשובותיך.
הראיון אורך בדרך כלל 40-90 דקות.

7. לאחר הראיון, היועץ יכין המלצה "אידאלית" של משה עבור אוניברסיטה זו.

8. תן את ההמלצה "האידאלית" למשה ואמור לו: "הנה דוגמא להמלצה שהייתי שמח לקבל. ההמלצה הזו גם תרענן את זכרונך לגבי ההיכרות שלנו. אתה יכול גם להתעלם ממנה לחלוטין – איך שאתה רואה לנכון".

9. שאל את משה אם הוא היה רוצה שתכין דוגמאות גם עבור האוניברסיטאות האחרות.
השאלות של כל אוניברסיטה שונות וצריך לענות עליהן ספציפית.
אם הוא עונה בחיוב, קבע עם היועץ שלך מועד לראיון נוסף. בראיון זה היועץ יעבור איתך על השאלות אשר שאר האוניברסיטאות שאתה פונה אליהן שואלות את הממליץ.

10. לאחר הראיון, היועץ יכין דוגמת המלצה "אידאלית" של משה עבור כל אחת ואחת משאר האוניברסיטאות שאתה פונה אליהן.

11. תן את דוגמאות ההמלצות למשה ואמור לו: "הנה דוגמאות להמלצות שהייתי שמח לקבל. דוגמאות אלה גם ירעננו את זכרונך לגבי ההיכרות שלנו. אתה יכול גם להתעלם מהן לחלוטין – איך שאתה רואה לנכון" (על פי כללי האתיקה המקובלים ברוב האוניברסיטאות, אינך רשאי לראות את ההמלצות אשר שלח משה בפועל).
הרבה הצלחה בתהליך,

צוות ארינגו