האקונומיסט פרסם לאחרונה את הדירוג שלו לתוכניות ה-MBA המובילות בעולם לשנת 2021. במבט ראשון אפשר לומר שזהו דירוג מפתיע, מאחר ושבעת בתי הספר המובילים בארה"ב נעדרים מהדירוג  (Harvard Business School, Stanford Graduate School of Business, Columbia Business School, Wharton School of the University of Pennsylvania, The Kellogg School of Management at Northwestern University, The University of Chicago Booth School of Business, MIT Sloan School of Management), כמו גם בתי ספר מובילים באירופה כגון INSEAD ו-LBS. בסה"כ 49 מבתי הספר המובילים לא נכללים בדירוג 2021 של האקונומיסט כי לא היו זכאים לכך או כי בחרו לא להשתתף, ו-13 בתי ספר נוספים החליטו לא לערוך סקר בקרב הסטודנטים והבוגרים שלהם.

הקריטריונים לפיהם דורגו בתי הספר הם יצירת הזדמנויות קריירה חדשות, פיתוח אישי, חווייה חינוכית, גידול בשכר ופוטנציאל ליצירת קשרים. האקונומיסט סקרו אלפי סטודנטים מתוכניות MBA בעולם ושאלו אותם מדוע בחרו להירשם ללימודי MBA. התשובות של הסטודנטים מרכיבות 20% מהדירוג, והם התבקשו לדרג את ביה"ס שלהם בתחומים כגון איכות סגל ההוראה, מתקנים בקמפוס ושירותי קריירה. שאר ה-80% מתבססים על סקר בקרב בתי הספר בנוגע למשכורות הבוגרים שלהם, ממוצעי GMAT של הסטודנטים ומספר הבוגרים.

המרויחים הגדולים מהיעדרם של בתי הספר המובילים מהדירוג הם בתי הספר האירופאים. IESE מספרד דורג במקום הראשון, ואחריו HEC Paris ו- Ross Business School. NYU דורג במקום הרביעי (קפיצה של 13 מקומות מהשנה שעברה). עשרת המקומות הראשונים חולקו באופן שווה בין בתי ספר אמריקאים ואירופאים. בהמשך הדירוג ניתן למצוא את Georgia Institute of Technology’s Scheller College of Business במקום החמישי (קפיצה של 18 מקומות משנה שעברה),  SDA Bocconi School of Management מאיטליה במקום השישי, EDHEC Business School במקום השביעי,  University of Washington’s Foster School of Business במקום השמיני,  Carnegie Mellon University’s Tepper School of Business במקום התשיעי (קפיצה של 22 מקומות) ו- IMD International Institute for Management Development משווייץ במקום העשירי.

כאמור, מהדירוג השנה נעדרים מספר בתי ספר בולטים כגון HBS, LBS, INSEAD, Columbia, Wharton, Stanford, Cambridge, Oxford. כפי שניתן להבין, מגפת הקורונה שיבשה באופן משמעותי את דירוגי ה-MBA ולכן חשיבותם של הדירוגים מוטלת בספק.

 

להלן הטופ-20 של האקונומיסט לשנת 2021:

RankingSchoolCountryRank change from the last ranking:
1IESE Business SchoolSpain9
2HEC ParisFrance1
3Michigan: RossUSA6
4NYU: SternUSA13
5Scheller College of BusinessUSA18
6SDA BocconiItaly7
7EDHEC Business SchoolFrance25
8Washington: FosterUSA12
9Carnegie Mellon: TepperUSA22
10IMDSwitzerland25
11CarlsonUSA28
12Florida: WarringtonUSA18
13Indiana: KelleyUSA13
14Georgia: Terry College of BusinessUSA18
15HultUSA23
16Kenan-Flagler Business SchoolUSA18
17Warwick Business SchoolUK7
18Vanderbilt: OwenUSA11
19Wisconsin School of BusinessUSA27
20ESADE Business SchoolSpain20